Uwaga remont! – słów kilka o etapach jego przebiegu….
Wiesz już, jak chcesz mieszkać? Znalazłeś swoją inspirację, którą pragniesz zrealizować w swoim domu? Gratulujemy – teraz czas na kompletowanie materiałów. Pamiętaj że organizacja remontu to najtrudniejszy i najbardziej eksploatujący proces. Jeśli nie planujesz zmian na większą skalę, ogarnięcie wszystkich wątków nie powinno być zbyt wyczerpujące. Natomiast jeśli chcecie samodzielnie przebrnąć przez remontowy poligon – począwszy od stanu deweloperskiego do zamieszkania – uprzedzam będzie intensywnie:)
1. Szukaj wykonawcy z polecenia.
Planując remont zróbcie wywiad wśród znajomych, którzy ostatnio korzystali z usług fachowców. Polecam też kontakt w sklepach profesjonalnych – tam też dostaniecie namiary na sprawdzonych wykonawców. Oczywiście ostatecznie to Wasza decyzja, kto wygra Wasz casting, ale warto zaczerpnąć informacji od osób z doświadczeniami. Polecam serdecznie fora, grupy tematyczne – w tych miejscach ludzie chętnie polecają i chwalą dobrych fachowców, albo przestrzegają przed nietrafionymi.
2. Wykonawca nie jest architektem.
Pamiętaj o tym! To ty masz wiedzieć, czego chcesz. Z pewnością warto pytać majstra, czy nasze pomysły da się zrealizować. Nie liczcie jednak na to, by pan wykonawca zaprojektował Wam wnętrze.
3. Media na start – elektryka i sanitarka.
Pierwszy etap, od którego zaczyna się cały bałagan – to ustalenie punktów elektrycznych oraz plan instalacji sanitarnej. Już na początku musisz wiedzieć, jakie i gdzie chcesz mieć oświetlenie. To nie ważne, że większość opraw montuje się po malowaniu. Teraz trzeba ustalić całą to plątaninę kabli, która będzie schowana pod warstwą tynku. Bardzo pomocny przy planowaniu oświetlenia będzie układ funkcjonalny naszego domu. Jest to nic innego jak rzut z góry, na którym widać jak będą ustawione meble, gdzie są poszczególne strefy domu. Wiedząc jak ustawimy meble, łatwiej nam będzie rozplanować oprawy oświetleniowe oraz wszelkie gniazdka i włączniki światła.
Oto krótka lista rzeczy, które są związane z elektryką. Warto o niej pamiętać zanim zaczniemy malować ściany (u siebie w domu zapomniałam o alarmie. Smutne i frustrujące było to, kiedy po pomalowanym wyszpachlowanym suficie Pan instalator wyrył szpary pod okablowanie alarmowe…)
- oprawy sufitowe
- kinkiety włączniki i gniazdka
- kino domowe
- Internet i kable telewizyjne
- domofon
- alarm
- klimatyzacja
- oświetlenie w szafach
- ledy i inne bajery
- wentylacja mechaniczna w łazience
4. Sufity i posadzki
Jeśli planujesz łączyć różne wykończenia podłóg np . gres i parkiet – pamiętaj, aby ustalić to z wykonawcą, który będzie musiał przygotować wysokość posadzki pod konkretne materiały. Tutaj również pomyśl gdzie chcesz mieć ogrzewanie podłogowe. Czy chcesz mieć grzejniki wpuszczone w posadzkę czy decydujesz się na tradycyjne rozwiązania? Sanitarnik z pewnością pomoże znaleźć ci właściwe rozwiązanie. Rodzaje grzejników – ich gabaryty i design jest przeogromny, dlatego ustal co chcesz ustawić i w których miejscach.
Zastanów się w którym miejscu chcesz obniżyć sufit i czy jest to konieczne. Najczęściej opuszczamy sufity, by zamaskować rurę spiro w kuchni lub ukryć klimatyzację. Podwieszany sufit może stanowić ciekawą dekorację oraz nadawać charakter wnętrza i podkreślić jego styl. Tutaj też jest moment by pomyśleć o aranżacji okien, gdyż na suficie warto przygotować maskownice karnisz lub wykonać specjalne kanały, nisze w których zamontujesz karnisz lub rolety.
Ważne! Jeśli macie w planach zwiesić cięższą lampę z podwieszanego sufitu – wykonawca wykona w tym miejscu wzmocnienia, aby konstrukcja wytrzymała.
5. Ściany główna dekoracja, czy tło do całej reszty
Zaplanuj ściany, które będą dekoracyjne – wykonawca będzie wiedział , jak je przygotować? Czy będą malowane, tapetowane czy przykryte panelami 3 d, a może zechcesz położyć ciekawą strukturę?
Tutaj również już najwyższy czas na montaż sztukaterii ściennej. Warto ją przykleić jeszcze przed malowaniem.
Tak dobrnęliśmy do końca listy. Wydawać by się mogło, że nie jest taka długa. Zaręczam Was, że etapów nie ma wiele, ale decyzji całe mnóstwo. Uważam że organizacja remontu na ostatnią chwilę, działanie bez planu i podejmowanie spontanicznych decyzji podczas trwania remontu – może zakończyć się katastrofalnie. To nie groźby – to życie!
Skoro dalej się nie poddajecie i czujecie w sobie moc – zostańcie z nami ,bo za chwilę nowy post na temat niezbędnych rzeczy, które powinny Wam towarzyszyć podczas remontu!
Serdecznie zapraszamy.