Sztukateria – sprytny sposób na dekorację ściany.

Na początek zastanówmy się czym jest sztukateria? Jeszcze kilka lat temu kojarzyła się ze starym domem i klasycznymi wnętrzami. Czy to oznacza, że musimy posiadać co najmniej stary dworek aby korzystać ze sztukaterii? Absolutnie NIE! Dzisiejszy rynek oferuje nam szeroki wybór listew dekoracyjnych, którymi ozdobimy nasz dom – niezależnie od tego w jakim stylu się urządzamy. Niezależnie od upodobań i gustu. Od klasyki po nowoczesność.

Przekształcenie ściany w atrakcyjny element dekoracyjny nigdy nie było tak proste. Kiedy chcemy ozdobić nasze mieszkanie, możemy wybierać spośród kilku rodzajów dekoracji wykonanych ze sztukaterii – listw przypodłogowych, naściennych, przysufitowych, kolumn, rozet, paneli 3d. Wszystkie dostępne są w różnych motywach dekoracyjnych i rozmiarach, dlatego łatwiej dopasujemy je do wybranej aranżacji.

Zastosuj sztukaterię do dekoracji ścian

Listwy służą do dekorowania, kształtowania i ozdabiania ścian. Umożliwiają tworzenie obramowań i konturów oraz dzielenia ścian. Są lekkie a ich montaż jest bardzo prosty. Dzięki fabrycznie nałożonemu podkładowi możesz od razu pomalować je na wybrany kolor. Duża gęstość materiału zapewni im wyjątkową odporność na uderzenia. Dzięki zastosowaniu listew i gzymsów efektownie wykończymy mieszkanie, które dzięki temu nabierze eleganckiego charakteru i wyrafinowanego klimatu.

Iluzja

Sztukaterią można kreować przestrzeń i wpływać na optyczny odbiór rozmiarów pomieszczenia. Jeżeli zastosujemy poziome listwy na wysokości wzroku, sprawimy tym samym, że wysoki pokój będzie wydawał się niższy. Pionowe kolumny i pilastry nadadzą mu z kolei strzelisty charakter. Listwy pomogą również zniwelować krzywiznę ścian.

Dobrym sposobem na stworzenie iluzji wnęk jest wykonanie prostokątnych obramień, które wypełnimy tapetą. Zyskamy tym samym głębię na ścianach, która umiejętnie umiejscowiona będzie prawdziwą ozdobą mieszkania. Natomiast rozeta umieszczona na suficie stanowić będzie odpowiednie tło dla efektownej lampy lub kryształowego żyrandola. Jest też dobrym elementem do łączenia form klasycznych z nowoczesny

Stylowe wnętrze

Sztukaterie mają szerokie zastosowanie, jednak powinniśmy pamiętać, że nie w każdym pomieszczeniu będą się dobrze prezentowały. Tego rodzaju dekoracje przeznaczone są zwłaszcza do kompleksowych aranżacji, gdzie zostaną odpowiednio wkomponowane w całość.

Trochę technicznych detali

Decydując się na tego rodzaju dekoracje ścienne, w naszym sklepie znajdziecie elementy wykonane z pianki poliuretanowej lub styropianu. Przy montażu sztukaterii wykonanej z pianki – musimy pamiętać, aby użyć specjalnych klejów do ich przytwierdzania do ścian czy sufitu.

Powstałe podczas przymocowywania szczeliny możemy ukryć pod warstwą akrylu. Po zamontowaniu sztukaterię malujemy zazwyczaj tą samą farbą co ściana lub sufit, aby tworzyła jednolitą całość z powierzchnią, na której się znajduje. Oryginalnie listwy są kolorze białym i hipotetycznie można by ich nie malować, ale zawsze zostają ślady po kleju i obróbce, która farba zwyczajnie ukryje.

NASZ PATENT: Pierwszą warstwę farby nakładamy przed przyklejeniem listwy na ścianę, a drugą po skończonym montażu.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors